Forum ::Moje Ulubione Przepisy:: Strona Główna ::Moje Ulubione Przepisy::
Nasze Kulinarne pogadanki


Bigos

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ::Moje Ulubione Przepisy:: Strona Główna -> Przepisy na Boże Narodzenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
NOCNAMARA
Hexulka
Hexulka



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 613
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań
Płeć: czarownica

 PostWysłany: Pon 6:10, 15 Lut 2010    Temat postu: Bigos Back to top

Przepis przeniesiony z Oliwki

Nata ......29.11 08:47


Bigos litewski
----------------

Składniki:
1 główka kapusty białej,
1 kg kapusty kiszonej niezbyt kwaśnej,
2 cebule,
500 g tłustej wieprzowiny, mile widziany kawał zająca,
500 g pieczeni wołowej,
2 łyżki smalcu,
300 g kiełbasy,
2 łyżki mąki,
6 dużych ząbków czosnku,
250 g suszonych śliwek,
suszone podgrzybki i borowiki, liść laurowy, ziele angielskie, po 6 ziaren pieprzu i jałowca, sól, pieprz mielony, majeranek do smaku.

Sposób przygotowania: Kapustę poszatkować i sparzyć wrzątkiem, zalać małą ilością wody i ugotować. Kapustę kiszoną przepłukać i zasmażyć na smalcu. Cebulę podsmażyć na złoty kolor. Grzyby obgotować i pokroić na dość duże kawałki. Śliwki suszone wymoczyć. Tłustą wieprzowinę i kawałek zająca udusić w małej ilości wody z przyprawami i solą. Pieczeń wołową pociąć na kawałki i wraz z sosem dodać do miękkiej już kapusty. Zarumienioną cebulę wraz z tłuszczem połączyć na patelni z mąką i rozprowadzić 6 łyżkami zimnej wody, następnie wlać do kapusty, wymieszać. Oddzielnie podgotować obsmażoną kapustę kiszoną, dodać do niej grzyby, a gdy będzie miękka, połączyć ze wszystkimi innymi składnikami, dodać śliwki, przyprawy (pieprz, jałowiec majeranek, liść laurowy, ziele angielskie) czosnek oraz pokrojoną w duże kawałki kiełbasę. Gotować 1 godzinę. Bigos najlepszy jest nazajutrz.

Przepis został udostępniony przez powiat białostocki.
 
Zobacz profil autora
NOCNAMARA
Hexulka
Hexulka



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 613
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań
Płeć: czarownica

 PostWysłany: Pon 6:15, 15 Lut 2010    Temat postu: Back to top

Nata ..........29.11...08.39

Bigos Bieszczadzkich Niedźwiedzi
==================

Zalecenie:
Jeść drewnianą łyżką z jednej misy.
--------------------------------------------------------------------------------

Wczuj się w klimat...
Prawdziwy Bigos to coś więcej niż skrawki wędlin w kapuście. To coś jak Cadillac wśród dań, pod warunkiem, że wkłada się do niego własne serce. Pamiętaj o tym podczas gotowania. Celebruj swoje poczynania. Podawaj z godnością i oddaniem.

Statystyka
Czas przygotowania: 4 dni
Ilość ugoszczonych osób: 12

Składniki

składnik ilość
kapusta kiszona (kwaśna, bez kminu, nie płukana) 4 kg
mięso (najlepiej kilka gatunków - wołowina, wieprzowina, baranina, dziczyzna) 1,6 kg
kiełbasa zwykła (ogniskowa, biwakowa, wiejska) 1 kg
boczek wędzony 0,6 kg
smalec 20 dag
śliwki suszone (węgierki, mocno dymione) 0,4 kg
rodzynki 10 dag
borowiki suszone (ewentualnie pół na pół z podgrzybkami)
jeśli grzyby dajemy świeże - trzy razy więcej
12 dag
miód (lejący i naturalnie, że naturalny) 4 łyżki
cebule (średniej wielkości) 2 sztuki
owoce jałowca 24 sztuki
igliwie jałowca (świeże) 2 łyżeczki
piwo "Leżajsk" jasne, pełne (najlepiej beczkowe) 1/2 litra
PRZYPRAWY: sól (z umiarem), pieprz mielony (mało), pieprz czarny (24 kulki), ziele angielskie (12 kulek), liść laurowy (kilka), majeranek (średnio), szałwia (ciut), mięta (listek). do smaku
widok na Bieszczady 12 westchnień



Przyrządzanie
Dzień Pierwszy:

Przygotuj wielki gar. Taki, aby 4 kg kapusty sięgały najwyżej do połowy. Potnij lekko kapustę tylko wtedy jeśli ma długie włókna. Podczas długiego gotowania i tak się "skróci". Nie płucz jej, nawet jęśli będzie przerażająco kwaśna, bo powinna taka być. Soku z kapusty nie wylewaj, ale go zagotuj. Zagotuj w garze tyle wody, aby razem z dolanym później sokiem lekko przykryła kapustę. Dorzuć płaską łyżeczkę soli. I do czwartego dnia nie dodawaj do kapusty, jedynie odrobinę do smażonego mięsa. Lepiej dosolić, niż przesolić. Po zagotowaniu włóż kapustę, co jakiś czas wymieszaj. Bigos bardzo lubi się przypalać!
Podziel wszystkie pozostałe składniki na dwie równe części (łącznie z przyprawami, a poza piwem i igliwiem z jałowca). Drugą połową zajmiesz się w czwartym dniu. A z pierwszą postępuj następująco.
Namocz grzyby w niewielkiej ilości letniej wody (ok. 1/2 h). Później gotuj je w tej samej wodzie przez 10 minut, a następnie pokrój w paski. Grzybów świeżych nie trzeba namaczać. Wywar z grzybów zostaw, jeszcze się przyda. Mięsa - w kostkę i każde z osobna podsmaż na symbolicznym tłuszczu (smalcu), i na mocnym ogniu (z odrobiną przypraw, ale bez ziela angielskiego, jałowca, i liści laurowych). To samo zrób z pokrojonym w grube plastry boczkiem, który usmaż bez przypraw i tłuszczu, ale za to z cebulą pokrojoną w krążki. Kiełbasę pokrojoną w talarki również potraktuj na patelni, ale solo, bez czegokolwiek poza odrobiną smalcu. Śliwki i rodzynki również delikatnie podsmaż, na koniec dodając miodu.
Rozumiem, że kapusta się gotuje. Pamiętaj: Od początku do końca bez przykrycia! Dorzuć do gara: grzyby z ich sokiem, śliwki i rodzynki na miodzie, listki oraz kulki. Całość gotuj około trzech godzin. I po przestygnięciu wstaw do lodówki. Mięs, kiełbasy i boczku nie ruszaj do drugiego dnia.

Dzień Drugi:

Gotuj bazę bigosu około godziny. Na małym ogniu. Wedle potrzeby możesz nieznacznie dolewać wody - ale tylko wrzątku. Dodaj smażone składniki z wczoraj, czyli mięsa, kiełbasę i boczek z cebulą. Teraz weź świeżo zerwane igliwie z jałowca. Nie będziesz tego jadł. Włóż do koszyczka na sypką herbatę (takiego, który się wkłada do wrzątku, aby nie było fusów), lub szczelnie zawiń go w gazę. Igły nie mogą przedostać się do bigosu, ale muszą oddać mu swój aromat. Męcz bigos kolejne trzy godziny, mieszając co jakiś czas. Znów odstaw go do lodówki, do jutra.

Dzień Trzeci:

To samo. Wyciągnij bigos. Gotuj bigos. Włóż bigos. Trzy do czterech godzin. I ciesz się, że stopniowo ciemnieje.

Dzień Czwarty:

Wyciągnij bigos, a z niego koszyczek z igliwiem. Gotuj. Pamiętasz, została druga połowa wszystkigo. Rób z nią to samo co z pierwszą, ale dopiero teraz. I do gara. Powinno zostać Ci tylko leżajskie piwo. Gotuj trzy godziny, bigos powinien już być brunatny. Zbliża się punkt kulminacyjny. Wlej połowę piwka. Nie zapominasz co jakiś czas przemieszać? Jeszcze 20 minut. Dolej resztę piwa. Przemieszaj i podawaj. Aby próbę zaliczyć wiesz co musisz uczynić: jedna miska, jedna drewniana łyżka, dwanaście ust, dwanaście westchnień. Tak czynią wszystkie Bieszczadzkie Niedźwiedzie.
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ::Moje Ulubione Przepisy:: Strona Główna -> Przepisy na Boże Narodzenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach